Pianistas Andrejs Osokins: „Šis koncertas labai aktualus, nes Šopenas taip pat turėjo palikti gimtinę dėl Rusijos invazijos“

Pianistas Andrejs Osokins: „Šis koncertas labai aktualus, nes Šopenas taip pat turėjo palikti gimtinę dėl Rusijos invazijos“

Pirmą kartą Lietuvoje koncertavo latvių pianistas Andrejs Osokins. Tiek Kauno valstybinėje filharmonijoje, tiek Klaipėdos koncertų salėje renginiai sulaukė publikos ovacijų, susižavėjimo ir meilės pliūpsnių. Pakalbinome artistą.

Kodėl pasirinkai groti Chopin‘ą?

Radau šią jungtį – tarp italų bel canto ir Chopin. Chopinas buvo labai susižavėjęs italų klasikos dainininkais ir jis stengėsi padaryti fortepijoną dainuojančiu instrumentu, nes jam labai patiko balso grožis. Būtent italų operos solistų interpretacijos padarė didžiulę įtaką jo kūrybai. Be to, ši kombinacija – Chopin ir italų bel canto yra tarsi atradimas muzikos gerbėjams – jiems tai gali būti įdomu ir netikėta. Paklausykite Chopin ir atkreipkite dėmesį į ilgus pasažus, primenančius operos dainininkų atlikimą.

Ar yra skirtumas koncertuoti skirtingose salėse?

Taip, žinoma. Jei salė yra nedidelė, tuomet sukuriama jauki atmosfera, jei didelė – visai kitos emocijos, ir mums, atlikėjams iškyla visai kita užduotis, kaip pasiekti auditoriją. Kartais salė turi savąją istoriją, tarkim, kas joje grojo ir pan. Bet dažniausiai pastatai neįtakoja mano atlikimo, nes juk muzika yra universali kalba ir ja galime pasiekti kiekvieną Lietuvoje, Latvijoje, Italijoje ir bet kur kitur pasaulyje. Su Klaipėdos gerbėjais susitiksiu pirmą kartą, todėl tai bus labai įdomi žavinga patirtis. Tikiuosi, kad užmegsime ryšį.

Iš tavo koncertų įrašų pastebėjau, kad kai groji tu tarsi įeini į muzikos kūrinį ir išgyveni savo gyvenimo patirtis. Ar tai tiesa?

Taip, 100 proc. tiesa! Kompozitorius sukūrė kūrinį iš savo gyvenimo, sudėjo į jį labai asmeninius jausmus, apie tai, kas atsitiko jo gyvenime, o aš atlikdamas turiu įnešti savo patirtį ir sujungti su kompozitoriaus parašyta melodija.

Ar grodamas scenoje tu pamiršti publiką?

Įvairiai: kartais groju visam pasauliui, o kartais esu vienas tuščioje bažnyčioje ir groju Dievui. Taip pat tai priklauso nuo koncerto nuotaikos ir koncepcijos – galiu būti džiaugsmingas ir bendraujantis su publika, o kartais – paskendęs svajonėse ar medituojantis.

Ką tu pasakytum žiūrovams?

Tai bus fantastiška! Aš manau, kad būtent dabar muzika apie jausmus ir universalius dalykus yra svarbi kiekvienam. Chopin taip pat turėjo palikti gimtąją Lenkiją dėl Rusijos invazijos taip, kaip dabar Ukrainą paliko daugiau nei 4 mln. gyventojų. Beveik visus kūrinius kompozitorius parašė su nostalgiškais liūdesio ir rūpesčio jausmais.

„Tai buvo tyro grožio vakaras. Chopin‘o dvasia buvo su mumis. Klausėmės sulaikę kvėpavimą, esu laimingas, kad iš arti mačiau maestro Osokins rankas“,-  susižavėjimo virtuozu neslėpė vienas iš koncerto žiūrovų.

Foto; Jonas Danielevičius

 LRThttps://www.lrt.lt/naujienos/kultura/12/1666083/pianistas-osokins-sis-koncertas-labai-aktualus-nes-chopinas-taip-pat-turejo-palikti-gimtine-del-rusijos-invazijos