Moteris yra nepastovi

Moteris yra nepastovi

Lapkričio 5 d. Mažeikių kultūros centro didžiojoje salėje meilės dramas pasakos žymiausių, dažniausiai statomų italų kompozitorių Puccini ir Verdi operų herojai: Mantujos kunigaikštis iš operos „Rigoletto“ (Verdi), Alfredo ir Violetta iš „La Traviata“ (Verdi), Caravadossi iš operos „Tosca“ (Puccini), Musette iš „La bohème“ (Puccini) ir Lauretta iš „Gianni Schicchi“ (Puccini). Šiuos herojus įkūnys puikūs interpretuotojai iš Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro – tenoras Tomas Pavilionis ir sopranas Aistė Pilibavičiūtė.

 

Arijos „Moteris yra nepastovi“ (La donna è mobile) scena

Giuseppe Verdi (1813 – 1901) laikomas vienu didžiausių operos kompozitorių muzikos istorijoje, melodramų, kurios įtrauktos į teatrų repertuarus visame pasaulyje, autorius. Magiška, puiki ir nemirtinga muzikos kūryba, kuri tęsėsi daugiau nei pusę devynioliktojo amžiaus iki pat 800-ųjų metų pabaigos, atspindi šį neprilygstamą muzikos genijų bei jo populiariausias ir svarbiausias pasaulyje operas „La Traviata” ir „Rigoletto”.

 

Opera „Rigoletto“ pirmą kartą sėkmingai buvo pristatyta Venecijos operos teatre 1851 m. „Rigoletto“ veiksmas vyksta netoli kompozitoriaus gyvenamosios vietos – Mantujoje (it. Mantova). Verdi gyveno Busseto miestelyje netoli Parmos.

 

Nuostabi yra pagrindinio operos veikėjo Mantujos kunigaikščio arija trečiajame „Rigoletto“ veiksme. Kunigaikštis flirtuoja su Maddalena, nužudytojo Sparafucile (Sparafučile) seserimi. Rigoletto, rūmų juokdarys bei svarbiausias Kunigaikščio patarėjas, ir jo dukra Gilda (Džilda), kuri yra įsimylėjusi Kunigaikštį, atvyksta aplankyti Sparafucile. Rigoletto nori apsaugoti savo dukrą ir matyti Kunigaikštį negyvą, nes šis, anot jo, yra nepatikimas ir nepastovus vyras moterų atžvilgiu, tačiau mylėdamas dukrą, jis suorganizuoja šį susitikimą ir dukra slapčia gali pamatyti mylimąjį. Pasiekę užeigą, kurioje apsistojęs Sparafucile jie išgirsta Kunigaikštį dainuojant: „Moteris yra nepastovi, kaip plunksna vėjyje, keičia savo balsą ir mintis. Visada mielu, švelniu veidu, verkdama ar juokdamasi – ji meluoja!“.

Paklausykite Luciano Pavarotti atliekamos arijos:

https://www.youtube.com/watch?v=xCFEk6Y8TmM

 

Operose, kurios sukurtos prieš daugiau nei 150 metų, atpažįstame mūsų laikų dramas ir amžinuosius klausimus: ar meilė gali trukti iki gyvenimo pabaigos, ar žmogus gali pasikeisti įsimylėjęs, ar galima mylėti ir puoselėti meilę žmogui iš kito socialinio sluoksnio, pavydas, kerštas ir kita. Žinoma, šiuose kūriniuose jausmai ir sprendimai sutirštinami, bet ar gi gyvenime kartais nepasielgiame taip, kaip spektaklyje – karštai ir neapgalvotai?

 

Koncerte taip pat vyks kitos Verdi operos „La Traviata“ scenos: viena – iš pokylio, siūlanti linksmintis ir džiaugtis gyvenimu (Alfredo ir Violettos duetas „Išgerkime mes taurę linksmybės“); kita – apie ypatingą Violettos mylimojo Alfredo pasiaukojimą ir viltį: „Paryžių, o brangioji, mes paliksime ir važiuosime gyventi į kaimą“. Savo operų pagrindiniais personažais Verdi rinkosi žmones, kurie gyveno ne pagal tradicijas: Traviatos herojė Violetta buvo Paryžiaus kurtizanė, Mantujos kunigaikštis – donžuanas, nevertinęs nė vienos moters iki kol nesutiko Gildos. Kompozitorius taip siekė dar labiau iškelti tikros meilės galią, galią žmogui pasikeisti, pakeisti savo nepastovumą. Šių abiejų operų „Rigoletto“ ir „La Traviata“ meilės istorijomis kūrėjas pasiūlo mintį, kad jei bent vienas iš įsimylėjėlių dalinasi besąlygine meile, meilė nugali visas kliūtis: vargą, skurdą, ligas, luomų skirtumus, profesijas ir įsitikinimus.

 

Koncerte muziką kurs styginių kvartetas „Archi Quartett“ ir kontrabosistas Donatas Butkevičius. Gražią puošnią šventę Mažeikiuose organizatoriams padeda surengti Mecenatai „Promona“, „Intergas“, „Anno“, „Aukeda“, „Jubana“, „VJ Projektai“ ir žinių partneriai „Santarvė“, radijas „Mažeikiai FM“ bei TV „Roventa“.